Trwa przekierowanie,
Prosimy o chwilę cierpliwości...

Idealne ubezpieczenie
OC i AC dla młodych kierowców

Idealne ubezpieczenie
OC i AC dla młodych kierowców

Idealne ubezpieczenie
OC i AC dla młodych kierowców

Slider
Fitcasco radzi: Jak się zachować w przypadku kolizji lub wypadku drogowego?

Fitcasco radzi: Jak się zachować w przypadku kolizji lub wypadku drogowego?

Wszyscy wiemy, że kolizje i wypadki zdarzają się bardzo często. Większość z nas na pewno była kiedyś świadkiem takiej sytuacji. Nie zawsze wiemy co wtedy zrobić. Dlatego w tym artykule postaramy się Wam pomóc i dokładnie opisać, jak zachować się w przypadku kolizji lub wypadku drogowego, zarówno od strony świadka, jak i uczestnika zdarzenia.

Zacznijmy od tego, czym różni się kolizja od wypadku drogowego? Zrozumienie różnicy pomoże Wam w ocenie sytuacji i ułatwi późniejsze postępowanie.  Kolizja drogowa jest zdarzeniem drogowym, w wyniku którego osoby w nim uczestniczące nie ponoszą śmierci ani nie doznają żadnych urazów i uszczerbków zdrowotnych, a szkodzie ulega jedynie mienie (np. samochód, sprzęt, bagaż). Wypadkiem drogowym jest zdarzenie w ruchu drogowym, w wyniku którego osoba inna niż sprawca poniosła śmierć lub doznała obrażeń ciała. Jak w poszczególnych przypadkach powinni zareagować uczestnicy i świadkowie?

Pamiętajcie, aby po kolizji obligatoryjnie usunąć samochody i zaparkować je w takim miejscu, aby nie stwarzały zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Kolizja drogowa

Jeżeli wszyscy uczestnicy kolizji zgadzają się w kwestii winy, powinni spisać i podpisać  stosowne oświadczenie, które musi zawierać:

  • data i godzina zdarzenia,
  • miejsce,
  • okoliczności,
  • dane polisy sprawcy,
  • dane pojazdu sprawcy,
  • dane właścicieli pojazdu sprawcy,
  • dane kierującego pojazdem sprawcy,
  • dane kontaktowe sprawcy,
  • uszkodzenia pojazdu,
  • wyraźne i jednoznaczne oświadczenie, kto i dlaczego ponosi winę za powstanie szkody.

Porada!
Wydrukujcie kilka oświadczeń i trzymajcie je w schowku w samochodzie!
Przykładowy wzór wspólnego oświadczenia do pobrania.

Powyższe dane są potrzebne, ponieważ bez nich sprawca wypadku może w późniejszym czasie podważyć oświadczenie, co grozi  brakiem otrzymania wypłaty rekompensaty z ubezpieczenia. Rozwiązanie sprawy bez udziału służb jest wyjściem dużo szybszym (zazwyczaj czas oczekiwania na policję jest długi) oraz pozwala uniknąć dodatkowych kar finansowych i punktów karnych.

Co jeśli nie jesteśmy pewni kto jest winny kolizji? W takim przypadku, konieczne jest wezwanie policji na miejsce wypadku. Policjanci rozstrzygną przebieg zdarzenia, spiszą specjalny protokół a na sprawcę nałożą odpowiedni mandat karny.

Musimy w tym miejscu podkreślić, żebyście byli czujni również, gdy posiadacie auto w leasingu i dokładnie przeczytali umowę leasingową. W niektórych przypadkach umowa leasingowa zawiera specjalny paragraf mówiący o tym, że w przypadku każdej stłuczki wymagana jest notatka z policji!

Wskazówka!
W późniejszym procesie likwidacji szkody, może przydać się dokumentacja fotograficzna. Jeżeli masz taką możliwość, zrób zdjęcia na miejscu zdarzenia. Usprawni to proces likwidacji szkody.

Uwaga! Nieudzielenie pomocy osobie rannej w wypadku może grozić karą więzienia do 3 lat.

Wypadek drogowy

Jeżeli jesteśmy świadkiem wypadku drogowego, czyli na miejscu zdarzenia są osoby ranne, plan działania jest zupełnie inny. W tym przypadku musimy działać szybko i rozważnie, liczy się każda minuta, dlatego musimy zachować zimną krew.

Na początku przede wszystkim powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo, a co za tym idzie musimy zatrzymać swoje auto w odpowiedniej odległości od miejsca zdarzenia, włączyć światła awaryjne, zaciągnąć hamulec ręczny, wyłączyć silnik i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Po zabezpieczeniu miejsca wypadku, jak najszybciej kierujemy się do poszkodowanych  i oceniamy ich stan, pamiętając przy tym o wyłączeniu silników ich samochodów, jeżeli sami nie są wstanie tego zrobić.  Po ocenie sytuacji jak najszybciej należy wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

W czasie kiedy czekamy na przyjazd służb, udzielamy pomocy poszkodowanym w miarę naszych umiejętności ratowniczych. Priorytetem jest zatamowane krwotoków oraz przywrócenie oddychania i krążenia. Pamiętajcie, że dyspozytorzy 112 zawsze pokierują mogą Was pokierować jak udzielić pierwszej pomocy. Wszyscy są przeszkoleni w tym kierunku i posiadają odpowiednie uprawnienia.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Wam zachować rozsądek w powyższych, nie wątpliwie trudnych i stresujących sytuacjach.

Podziel się informacją z innymi

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z nami

58 77 06 215

pon-pt 09:00-17:00

obsluga.fitcasco@bikserwis.pl

Zgłoś szkodę

58 55 49 949

infolinia całodobowa

likwidacjaszkod@bikserwis.pl