Wszyscy wiemy, że kolizje i wypadki zdarzają się bardzo często. Większość z nas na pewno była kiedyś świadkiem takiej sytuacji. Nie zawsze wiemy co wtedy zrobić. Dlatego w tym artykule postaramy się Wam pomóc i dokładnie opisać, jak zachować się w przypadku kolizji lub wypadku drogowego, zarówno od strony świadka, jak i uczestnika zdarzenia.
Zacznijmy od tego, czym różni się kolizja od wypadku drogowego? Zrozumienie różnicy pomoże Wam w ocenie sytuacji i ułatwi późniejsze postępowanie. Kolizja drogowa jest zdarzeniem drogowym, w wyniku którego osoby w nim uczestniczące nie ponoszą śmierci ani nie doznają żadnych urazów i uszczerbków zdrowotnych, a szkodzie ulega jedynie mienie (np. samochód, sprzęt, bagaż). Wypadkiem drogowym jest zdarzenie w ruchu drogowym, w wyniku którego osoba inna niż sprawca poniosła śmierć lub doznała obrażeń ciała. Jak w poszczególnych przypadkach powinni zareagować uczestnicy i świadkowie?

Kolizja drogowa
Jeżeli wszyscy uczestnicy kolizji zgadzają się w kwestii winy, powinni spisać i podpisać stosowne oświadczenie, które musi zawierać:
- data i godzina zdarzenia,
- miejsce,
- okoliczności,
- dane polisy sprawcy,
- dane pojazdu sprawcy,
- dane właścicieli pojazdu sprawcy,
- dane kierującego pojazdem sprawcy,
- dane kontaktowe sprawcy,
- uszkodzenia pojazdu,
- wyraźne i jednoznaczne oświadczenie, kto i dlaczego ponosi winę za powstanie szkody.
Porada!
Wydrukujcie kilka oświadczeń i trzymajcie je w schowku w samochodzie!
Przykładowy wzór wspólnego oświadczenia do pobrania.
Powyższe dane są potrzebne, ponieważ bez nich sprawca wypadku może w późniejszym czasie podważyć oświadczenie, co grozi brakiem otrzymania wypłaty rekompensaty z ubezpieczenia. Rozwiązanie sprawy bez udziału służb jest wyjściem dużo szybszym (zazwyczaj czas oczekiwania na policję jest długi) oraz pozwala uniknąć dodatkowych kar finansowych i punktów karnych.
Co jeśli nie jesteśmy pewni kto jest winny kolizji? W takim przypadku, konieczne jest wezwanie policji na miejsce wypadku. Policjanci rozstrzygną przebieg zdarzenia, spiszą specjalny protokół a na sprawcę nałożą odpowiedni mandat karny.
Musimy w tym miejscu podkreślić, żebyście byli czujni również, gdy posiadacie auto w leasingu i dokładnie przeczytali umowę leasingową. W niektórych przypadkach umowa leasingowa zawiera specjalny paragraf mówiący o tym, że w przypadku każdej stłuczki wymagana jest notatka z policji!

Wskazówka!
W
późniejszym procesie likwidacji szkody, może przydać się dokumentacja
fotograficzna. Jeżeli masz taką możliwość, zrób zdjęcia na miejscu
zdarzenia. Usprawni to proces likwidacji szkody.

Wypadek drogowy
Jeżeli jesteśmy świadkiem wypadku drogowego, czyli na miejscu zdarzenia są osoby ranne, plan działania jest zupełnie inny. W tym przypadku musimy działać szybko i rozważnie, liczy się każda minuta, dlatego musimy zachować zimną krew.
Na początku przede wszystkim powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo, a co za tym idzie musimy zatrzymać swoje auto w odpowiedniej odległości od miejsca zdarzenia, włączyć światła awaryjne, zaciągnąć hamulec ręczny, wyłączyć silnik i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Po zabezpieczeniu miejsca wypadku, jak najszybciej kierujemy się do poszkodowanych i oceniamy ich stan, pamiętając przy tym o wyłączeniu silników ich samochodów, jeżeli sami nie są wstanie tego zrobić. Po ocenie sytuacji jak najszybciej należy wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
W czasie kiedy czekamy na przyjazd służb, udzielamy pomocy poszkodowanym w miarę naszych umiejętności ratowniczych. Priorytetem jest zatamowane krwotoków oraz przywrócenie oddychania i krążenia. Pamiętajcie, że dyspozytorzy 112 zawsze pokierują mogą Was pokierować jak udzielić pierwszej pomocy. Wszyscy są przeszkoleni w tym kierunku i posiadają odpowiednie uprawnienia.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Wam zachować rozsądek w powyższych, nie wątpliwie trudnych i stresujących sytuacjach.